Turistik Tuz Ekspresi ilk yolculuğuna çıkıyor

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (KUZKA) yapılan açıklamada, Ankara’dan hareket eden Turistik Tuz Ekspresi’nin, hafta sonları her gün trenle seyahat etmeyi sevenler için yepyeni bir deneyim vaat ettiği belirtildi.

Açıklamada, Turistik Tuz Ekspresi’nin, 90 yıl önce Çankırı’da işletilen Tenezzüh tren seferlerinin devamı olduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Turistik Tuz Ekspresi, yolcularını geçmişten geleceğe taşıyacak. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) iş birliğiyle düzenlenen tren, bu seferlerle bölgedeki turizm hareketliliğini artırmayı hedefliyor.

Turistik Tuz Ekspresinin ilk seferi 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 07:50’de Ankara Garı’ndan hareket edecek. Keyifli bir yolculuğun ardından Çankırı’nın tarih kokan sokakları, büyüleyici yer altı tuz şehri, butik müzeleri ve yöresel lezzetleriyle yolcularını geçmişe götürecek. “Yaklaşık 250 yolcu kapasiteli turist treni, Çankırı seferini tamamladıktan sonra aynı gün saat 19.40’ta Ankara’ya dönecek.”

Açıklamada, 18 Mayıs, 25 Mayıs, 1 Haziran ve 8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Turistik Tuz Ekspresi günübirlik turlarına katılmak isteyen ziyaretçilerin seyahat acentelerinden ve “2024 Alternatif Keşfet programı” kapsamında bilet satın alabilecekleri belirtildi. Batı Karadeniz’in Desteği” KUZKA tarafından oluşturulan Turistik Tuz. Eksprese tur programları düzenleyecek TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acentalarına destek sağlayacağının altı çizildi.

Desteklerden yararlanmak isteyen acentelerin, düzenleyecekleri turlar için proje başvurularını 30 Kasım 2024 tarihine kadar KUZKA’ya yapabileceklerini, son başvuru tarihinin 31 Ekim 2024 Perşembe saat 23:59’da açıklandığını bilgilerinize sunarız. .

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Mustafa Fırat Taşolar, şunları söyledi: “Yazılı, görsel basın ve sosyal medya aracılığıyla tanıtım faaliyetlerimize başladık. Kapasiteli trenlerle toplam 4 seferde 1000 kişiyi şehrimize getirmeyi planlıyoruz. 250 kişilik Bu 4 geziyi başarıyla tamamladığımızda Çankırı, Ankara’yı daha sonraki dönemlerde Ankara’ya devredecek “Günübirlik turizmin merkezlerinden biri olacak. Çankırı’ya turizm açısından da katma değer sağlayacağına inanıyorum. Planlarımızı da buna göre yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir