Türkiye medikal turizm gelirinden 2,3 milyar dolar elde etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakanlık açıklamasında, medikal seyahat hızla yaygınlaşırken, medikal turizmin ülke ekonomisindeki katma değerinin artırılması, firmaların uluslararası pazarlara açılması, rekabet güçlerinin ve markalarının artırılmasına yönelik faaliyetlerin desteklendiği belirtildi.

Basın açıklamasında, Bakanlığın desteğiyle hayata geçirilen ve Türk markasının sağlık turizmi sektöründeki yüzü ve tanıtım stratejisini temsil eden “Heal in Turkey” internet portalında sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren 175 kurumun yer aldığı vurgulandı. bu markayla ilişkilendirildiğini ve portala katılım taleplerinin her geçen gün arttığını belirtti. “Türkiye, uluslararası kabul görmüş akreditasyona sahip 40 sağlık kuruluşuyla bu alanda tüm ülkeler arasında 7. sırada yer alıyor ve bu da medikal turizm tercihlerine olumlu katkı sağlıyor.

“Ülkemize en fazla medikal turist gönderen ülkeler başta Almanya, İngiltere, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Afganistan olmak üzere Ortadoğu ülkeleridir.”

GEÇEN YIL 1,4 MİLYON MEDİKAL TURİST GELDİ

Açıklamada, 2022 yılında sağlık ihracatından 1,9 milyar dolar gelir elde edildiği, 2023 yılında ülkeye gelen 1,4 milyon medikal turistle bu rakamın 2,3 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Basın açıklamasında, geçtiğimiz yıl sektör temsilcilerinin düzenlediği 12 ticaret ve satın alma heyetine destek verildiği, Berlin ve Londra’da düzenlenen 2 ana sektör fuarında ise milli katılım organizasyonunun düzenlendiği belirtildi.

Basın açıklamasında ayrıca, Bakanlığın sağlık hizmetleri ihracatı alanında faaliyet gösteren firmalara sağladığı desteklere de dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın en önemli turizm fuarlarına katılım ulusal organizasyonu düzenlenmiş olup, sektör temsilcilerinin katıldığı 6 HİSER projesi destek kapsamına alınmıştır. TURQUALITY çerçevesinde 7 marka desteklenmekte olup, TURQUALITY kapsamında Markalaşma Programına dahil 7 marka destekleniyor.Sağlık hizmetleri ihracatı sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza sağlanan destek 2023 yılında %281 artarak 733’e ulaşarak 1 milyon lira seviyesine yükseldi.

“Bakanlık olarak ülkemizin küresel sağlık turizmindeki payının ve katma değerinin artırılması için sektör paydaşlarıyla koordineli çalışmaya devam edecek ve küresel merkez olma hedefimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir