Türkiye üzerinden 4 ülkeye uçuşlarda e-vize zorunluluğu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Küresel düzensiz göç hareketlerinde hem geçiş ülkesi hem de varış ülkesi olan Türkiye, düzensiz göçle mücadelede uluslararası toplumun en aktif üyelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Son dönemde Türkiye üzerinden transit havayolu fırsatlarından yararlanarak çeşitli Orta ve Latin Amerika ülkeleri üzerinden Kuzey Amerika’ya giden yasa dışı göçmenlerin sayısının artması nedeniyle uluslararası havacılık kuralları kapsamında denetimler artırıldı.

Türk Hava Yolları (THY), mart ayında Güney Amerika ülkelerine seyahat edecek yolculara, “Uçuşlara yolcu kabulünde pasaport ve vize gibi genel kuralların yanı sıra bazı ek kontrollerin de uygulanabileceği” uyarısında bulunmuştu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı, elektronik havalimanı transit vizesi (e-HTV) uygulamasının hayata geçirilmesi için gerekli hazırlıkları tamamladı.

Havaalanı transit vizesi, Avrupa Birliği’ne (AB) katılım müzakerelerinin Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı 24’te ele alınsa da, AB ile vize serbestisi diyaloğunun kriterlerinden birini de oluşturuyor.

Bu kapsamda, 15 Nisan’dan itibaren İstanbul havalimanını kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela’ya transit geçiş yapacak olan Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen vatandaşlarının; Elektronik belge Havaalanı transit vizesi zorunlu hale geldi.

İNTERNET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ SATIN ALINABİLİR

Elektronik transit vizesi, 15 Nisan 2024 tarihinden itibaren Dışişleri Bakanlığı’nın “evisa.gov.tr” portalından online olarak ücretsiz olarak alınabilecek.

Yolcuların e-Vize alırken kişisel bilgilerini, konaklama adreslerini ve bilet numaralarını doğru bir şekilde girmeleri gerekmektedir.

e-Transit Vizeye tabi İstanbul Havalimanı transit yolcularının da transit vize çıktılarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

E-Transit Vizeye tabi yolcular, İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Transit Yolcu Geliş Salonunun her iki kanadında yer alan vize noktalarından birinde vize kontrolünü tamamladıktan sonra güvenlikten geçerek gidiş katına geçebileceklerdir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir