Türkiye’nin ilk ve tek müzesi Konya’da bulunuyor

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Konya’nın tarihi Sille ilçesinde yer alan Türkiye’nin ilk binasıdır. Zaman MüzesiRoma’dan Cumhuriyet dönemine kadar zaman kavramıyla bağlantılı çok sayıda eserle ziyaretçilerine zaman yolculuğunda eşlik ediyor.

2012 yılında restorasyonu tamamlanan ve turizmin geliştirilmesi, tarihi ve kültürel mirasın tarihe sadakat kapsamında korunması amacıyla Selçuklu Belediyesi tarafından Sille Şapeli’ne kurulan müzede, Osmanlı ve Osmanlı’nın yüzlerce yıldır kullandığı zamanı gösteren çalgılar yer alıyor. Cumhuriyet dönemleri ortaya çıkıyor.

Türkiye'nin ilk ve tek müzesi Konya'da bulunuyor - 2

“GEÇMİŞİ GÜNÜMÜZE GETİREN BİRÇOK ESER MÜZEDE”

Sille’nin binlerce yıllık çok dinli ve çok kültürlü yapısını yansıtan müze, Sille Baraj Yolu’nun güneybatısındaki mezarlıkta yer alıyor.

Bu bakımdan Müslüman ve Hıristiyan mezarlıkları ile yan yana ve iç içe olan müzenin ilgi çekici eserleri arasında Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait özel tasarım saatler, muvakkitlerden hazırlanan ve genel kullanıma yönelik hazırlanan ruzname, cep ve masaüstü takvimler yer alıyor. ve resmi ofislerde kullanılan el yazısıyla basılmış takvimler. Ayrıca altın ve gümüş zincirli cep saatleri, illere göre coğrafi ve ekonomik verileri içeren Türk Hava Kurumu’na ait takvim, Roma dönemine ait arkeolojik güneş saati örneği, Roma dönemine ait güneş saati reprodüksiyonu gibi pek çok eser sergileniyor. Osmanlı hâlâ duvarda. Konya Hacı Hasan Camii’nin kıble duvarı dikkat çekiyor.

Türkiye'nin ilk ve tek müzesi Konya'da bulunuyor - 3

Müzede 170 yıllık saat ve 200 yıllık takvim bulunmaktadır. Sille Zaman Müzesi, Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği “Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Proje ve Uygulamalarının Teşvik Edilmesi Yarışması” kapsamında “Süreklilik Ödülü”ne de layık görüldü. Zaman Müzesi Pazartesi hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir