Tuz Gölü yaz flamingolarına ev sahipliği yapmaya başladı

“FLAMİNGOLAR TOPLU ÜREYEN SU KUŞLARINDAN BİRİSİDİR”

Çakmak, flamingoların beslenmek için ülkenin çeşitli bölgelerini ziyaret ettiğini, ancak çoğunlukla üremek için Tuz Gölü’ne geldiklerini söyledi. Tuz Gölü’nün flamingolar için çok özel bir yaşam alanı ve ekosisteme sahip olduğunu belirten Çakmak, şu bilgileri verdi:

“Flamingolar gruplar halinde üreyen su kuşlarıdır. Her yıl Mart ayında göç ederler. Nisan ayında tek bir yumurta bırakıp yuvalara bırakırlar. Yaklaşık bir ay sonra civcivler yumurtadan çıkar. Civcivler 10 günlük olunca yavrulamaya başlarlar. Anaokulu dediğimiz topluluklar, yavrularını ekinlerinde biriktirdikleri sıvıyla besliyorlar. Yavrular üçüncü aydan sonra uçuş eğitimine başlıyor ve uçup kendilerini besleyebilecekleri yetişkinliğe ulaştıklarında bölgelere dağılıyorlar. nemli alanlar. “

Çakmak, flamingoların üreme alanları açısından son derece seçici bir kuş türü olduğunu söyledi.

Tuz Gölü’ndeki flamingoların üreme başarısının su seviyesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu vurgulayan Çakmak, şöyle konuştu:

“Bu konuda en büyük görevimiz Tuz Gölü’nü besleyen kaynakları korumaktır. Aksaray’daki tüm temsilciler Tuz Gölü’nün ve flamingoların korunması için son derece ciddi tedbirler alıyorlar. İnşallah bu yıl kuraklık sorunu yaşamayacağız. Araştırmalarımıza göre geçen yıl “Burada 12 bine yakın civciv yetiştirip selamladık. İnşallah bu yıl binlercesini daha ekleyip flamingolarımıza veda edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir