UNESCO listesinde yer alan Bergama’nın ziyaretçi sayısı artıyor

2014 yılında Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Bergama, farklı medeniyetlerin tarihi ve kültürel zenginliklerini yansıtmaktadır. Günümüze kadar ulaşmayı başaran mahallenin tarihi dokusu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergamo Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Dokuz bileşenden oluşur: Bergama (çok katlı şehir), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri.

Semti ziyaret eden herkes Helenistik dönemden Osmanlı dönemine kadar farklı katmanları barındıran tarihi yapılar arasında adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyor. Bergama aynı zamanda kruvaziyer gemileriyle İzmir’e gelen turistlerin de ilgisini çekmektedir. İzmir limanına yanaşan gemilerden inen turistlerin bir kısmı Efes Antik Kenti’ne yönelirken, bir kısmı da Bergama’yı tercih ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını öncesinde yıllık 393 bin ziyaretçinin bulunduğu Bergama’da, salgın döneminde ziyaretçi sayısında düşüş yaşandı. Bölgeye 2020 yılında 107 bin, 2021 yılında ise 183 bin ziyaretçi gelirken, 2022 yılından itibaren Kovid öncesi değerlere yaklaşıyoruz. Bergama’yı 2022 yılında 367 bin turist ziyaret etti. İlgi görmeye devam eden mahalle, geçen yıl 433 bin ziyaretçiye ulaştı.

Bu yıl da mahalleye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi arttı. Geçen yıl 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri ​​arasında ilçedeki örenyerlerine 151 bin yerli ve yabancı turist gelirken, bu yıl aynı dönemde örenyerlerini 185 bin kişi ziyaret etti.

“UNESCO KİMLİĞİMİZ EVRENSEL BİR DEĞERDİR”

Bergama Müzesi Müdürü Nilgün Ustura, AA muhabirine, ziyaretçi sayısında giderek artış gözlemlediğini söyledi. Bergama’nın Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının ziyaretçilerle ilgili olduğunu belirten Ustura, “UNESCO kimliğimiz evrensel bir değerdir. Umarım ziyaretçi profilimiz sistematik ve güzel bir şekilde genişler.” dedi. Yabancı turistlerin ziyaret dönemlerinin farklı olduğunu anlatan Ustura, şöyle konuştu: “Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinden ziyaretçilerimiz var. Yelpazemiz geniş. Kışın ağırlıklı olarak Uzakdoğu ülkeleri var. Yazın ise Avrupa diyebiliriz. Amerikalılar tercih ediyor.” İlkbahar ve sonbahar aylarında yani farklı ülkelerden gelen kültürlerin farklı zamanlarda buraya geldiğini söyleyen Razura, şöyle konuştu:

“Müzemiz ve ona bağlı birimler olan Akropolis, Asklepion ve Kızıl Avlu için altyapı çalışmaları yapılacak. Yaz döneminde akşam saat 20.00’ye kadar açığız. Bu sefer gece müzeciliği imkanını ziyaretçilere sunacağız. Örenyerlerini farklı zamanlarda ziyaret etmek için Tüm koşulları oluşturduktan sonra akşam saat 20.00’ye kadar açık olacağız. “Bölgemizde, örenyerlerinde ve müzemizde müze faaliyetleri gerçekleştirilecektir”.

FESTİVAL SÜRESİNCE ULUSAL TURİSTİN İLGİ ARTTI

Yerli ziyaretçilerin ilçeye bayram ve tatil dönemlerinde daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Razura, şöyle konuştu: “İnsanlar farklı şehirlerin yaşam tarzını görmek önemli hale geldi. Bu nedenle başta yerli turistler olmak üzere ziyaretçi sayımızda ciddi bir artış var”. dedi.

Bergama’da konaklama tesisi işleten Yaşmak Keskin, Kurban Bayramı nedeniyle yoğun bir tatil yaşandığını ve tatili tam kapasite geçireceklerini söyledi. İskoçya’dan gelen Catharine Macneal, İncil’in vahiy bölümünde adı geçen 7 kiliseyi ziyaret etmek için bölgeye geldiğini, bu kiliselerin tamamının bu bölgede bulunduğunu belirterek, “Kızıldere’ye gittim. Dün avlu kesinlikle çok güzel ve büyüleyici bir yer. Orası çok güzel.” “Duyguları hissettim, gezilecek çok güzel bir yer, herkese tavsiye ederim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir