Ürdün’ün Tuz Şehri’ndeki eserler ziyaretçileri tarih içinde bir yolculuğa çıkarıyor

Başkent Amman’a 30 kilometre uzaklıkta tuz Şehir, kendine özgü mimarisiyle dikkat çekse de, çeşitliliğe yaptığı katkı nedeniyle “hoşgörü ve medeniyet şehri” olarak kabul edilmiş ve 2021 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kentin ev sahipliği yaptığı en önemli medeniyet olan Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma eserler zamana meydan okumaya devam ediyor.

Old Jordan Üniversitesi İslam Tarihi ve Medeniyeti Bölümü Öğretim Üyesi Muhammed Abdulkadir Hureysat, yaptığı açıklamada, “Sali şehrinin kentsel karakteri Şam, Nablus ve Kudüs ile aynı, sanki giriyormuşsunuz gibi. eski İstanbul’un sokak orta okulları.” Dedi.

Osmanlı döneminde inşa edilen yapılarda malzemelerin uyumlu bir şekilde kullanıldığını belirten Hureysat, Tuz’daki yapıların yapımında kesme taş, kireçtaşı ve ahşap kullanıldığını anlattı. Huraysat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarih ve saha araştırmaları, Tuz’un 15. yüzyıldan beri yerleşim gördüğünü gösteriyor. Şehir 1867 yılında ilçe olmuş ve bu tarihten sonra Osmanlı sarayını temsil eden devlet kurumları inşa edilmiştir. 1880 yılında Salt, 3 yıl sonra Nablus belediyesine bağlanmıştır. “Belediye başkanı kent tarafından seçilmeye başlandı.”

Ürdünlü akademisyen, şehrin Osmanlı idari yapısının sürekli değiştiğini, bunun güvenlik ve ekonomik duruma bağlı olduğunu söyledi.

TUZ, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Hureysat, Salt’a “Küçük Nablus” adının da verildiğini, bunun da şehirlerin kentsel dokusunun benzerliğinden kaynaklandığını söyledi. Şehirdeki Osmanlı izlerine değinen Ürdünlü akademisyen, şunları söyledi:

“Osmanlı Devleti’nin rolü inkar edilemez. 1870 yılında bölgemizde belediyeler kurmaya başladılar, bu da şehir teşkilatının göstergesidir. Geçmişten günümüze Osmanlı mirasını yaşıyoruz.”

Tuz kentinin bağlı olduğu Balka vilayetinin meclis üyesi Şaha el-Nusur, şunları söyledi: “Tuz’un UNESCO dünya mirası listesine alınmasının nedeni kentte 756 tarihi yapının bulunmasıdır. Tüm yapılar tarihi yapılardandır. Osmanlı standartlarına uygun İslami üslup.” dedi.

Kentte Tuz Belediyesi’ne ait 400 metrekarelik iki katlı Osmanlı binasında restorasyon akademisi açılacağını bildiren Ürdünlü yetkili, bu projenin amacının sanat alanında yerel bir topluluk oluşturmak olduğunu belirtti. restorasyon.

Nusur, yerel yetkililerle görüştüğünü, kentte turizmi canlandırmak ve istihdam yaratmak istediklerini söyledi.

Tuz kasabası, Birinci Dünya Savaşı’nda ülkelerini İngilizlere karşı savunan 300 Osmanlı askerinin mezarlarının bulunduğu Tuz Türk Şehitliği’ne ev sahipliği yapıyor.

Şehitler mezarlığı ve anıt yapısı, 1994 yılında eski Ürdün Kralı Hüseyin bin Talal ve eski Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde inşa edilmiş ve 2004 yılında restore edilmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Salt Türk Şehitler Mezarlığı, Türkiye’nin Ürdün Büyükelçiliği tarafından denetleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir