109 yıllık su kuyusu Çanakkale Savaşlarının izlerini taşıyor

Dünyanın en kanlı savaşlarından biri olan Gelibolu Savaşları’nın üzerinden 109 yıl geçmesine rağmen Gelibolu Yarımadası’nda savaşın pek çok anısı hâlâ canlılığını koruyor. Bunlardan biri de Çanakkale kara savaşları sırasında İngiliz Kraliyet Mühendisleri tarafından yaptırılan “RE 135” su kuyusudur.

Askeri tarih uzmanı İslam Özdemir, “RE 135” su kuyusunun İngiliz askerlerinin tatlı su ihtiyacını karşıladığını belirterek, Çanakkale’nin kara savaşlarından izler taşıdığına dikkat çekti. Çanakkale’nin kara savaşlarının en önemli hatırlatıcılarından ve izlerinden birinin “RE 135” su kuyusu olduğunu belirten Özdemir, şöyle konuştu: “Gelibolu Yarımadası’nda Zığındere vadisinin başladığı sahilden giriş noktasındayız. 1915 yılında Zığındere muharebeleri devam ederken burası tahliyeye tabi tutuldu.” “Geçmişte İngilizlerin ikmal merkezi olarak kullandığı bir noktaydı. Şahitlere göre şu anda gördüğünüz vadi o dönemde bir şehri andırıyordu.”

Askeri tarih uzmanı İslam Özdemir, Çanakkale Savaşları sırasında İngilizlerin tatlı su kaynaklarına ulaşma konusunda şanssız olduklarını öne sürerek, şunları söyledi: “Ancak Zığındere Vadisi’nin İngilizlere bu konuda büyük fırsatlar sağladığını biliyoruz. Özellikle arkamızda bulunan ve İngiliz Kraliyet Mühendisleri tarafından 21 Ağustos 1915’te açılan “RE 135″ isimli kuyu, İngilizlerin bu bölgedeki tatlı su ihtiyacının karşılanmasında önemli bir işlev görmüştür. Özellikle askerler su ihtiyaçlarını bu bölgeden doldurarak ve sürahilerle suyu atış hattına taşıyarak karşılamaya çalıştı. Bugün bu kuyu, Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan savaşın anılarını ve izlerini 109 yıl sonra bize hatırlatan bir örnek olması açısından da önem taşıyor. Kuyunun yuvarlak ağzında ‘RE-135 Şirketi’ yazısı görülüyor, bu da kuyuyu inşa edenlerin adını tarihe yazdırdığı anlamına geliyor. Dolayısıyla Zığındere’ye gelen ve Zığındere Vadisi’ni görmek isteyen her meraklıya, her turiste bu savaş anını gösteriyor ve izini sürüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir