Edirne’de bu yıl hedef 7 milyon turist

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden miras kalan tarihi eserleri, müzeleri, doğal güzellikleri, tarihi çarşıları ve coğrafi işaretli yöresel lezzetleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı olan kenti, çevre illerden 4,5 milyon turist ziyaret etti. özellikle İstanbul’u. , geçen sene. Bu yıl şehrin turizm potansiyelinin daha da artırılması için çalışmalar yapılıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AA muhabirine, önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Edirne’nin tarihi ve kültürel yapısıyla Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Edirne’nin turizm yıldızının her geçen gün daha da parladığını belirten Soytürk, kente ciddi bir turist akınının yaşandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 yılına kadar “60 milyon turist, 60 milyar dolar gelir” hedefi kapsamında kentin turizm pastasından daha fazla pay alması için kentin tanıtımına yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Soytürk, “Edirne’nin payının artırılması Büyüyen turizm pastasının artması, ziyaretçilere farklı ve çeşitli deneyimler sunmak anlamına geliyor.” “Sürdürülebilir bir destinasyon sunmak için paydaşlarımızla birlikte Edirne İl Turizm Master Planı’nı hazırladık ve yol haritamızı belirledik. Plan, Edirne turizmini 2030 yılına kadar kalite ve verimlilik açısından ilerletmeyi hedefleyen bir yol haritasıdır.” dedi.

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının her geçen yıl arttığını anlatan Soytürk, şöyle konuştu: “Bu yıl hedefimiz 7 milyon turisti şehrimizde ağırlamak. Önümüzdeki dönemde gurbetçi vatandaşlarımızın da gelişi başlayacak. Hıdrellez Festivali’nin ardından Kırkpınar ve şenliklerin başlayacağını ifade eden Soytürk, bunun için de “Hem yerli hem de yabancı turisti ağırlamaya devam edecek” dedi. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler kente yoğun ilgi gösteriyor.

Edirne Valiliği’nin öncülüğünde kentin gastronomisini tanıtmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Soytürk, saray mutfağının hem sosyal medyada hem de festival ve etkinliklerde tanıtılmasına önem verdiğini söyledi. Soytürk, Selimiye Camii’nin şehrin incisi olduğunu ve hem yaz hem de kış aylarında sürekli ziyaretçilerin ilgisini çektiğini söyledi.

Selimiye Camisi’nde restorasyon çalışmalarının sürdüğünü anlatan Soytürk, şöyle konuştu: “Turistler sadece Selimiye’nin restorasyonuna tanıklık etmek için geliyor. Bu kadar büyük ve önemli bir eserin restorasyonuna tanıklık etmek de önemli. Selimiye Camisi’nin restorasyonu da ilgi çekiyor. Dikkat, camimiz özellikle ramazan ayında çok yoğun oluyor.” “Ziyaretçi akını var” dedi. Soytürk, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin camiyi ziyaret etmeden kentten ayrılmadığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir