2024 yılının en iyi turizm ekonomisine sahip ülkeleri belli oldu

Bu yılın turizm ekonomisi en iyi olan ülkeleri belli oldu. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı rapora göre ABD şu anda dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip. Listenin ilk 10’unda 6 Avrupa ülkesi yer alıyor. Türkiye ise 29. sırada.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Seyahat ve Turizm Gelişme Endeksi (TTDI), 2024 yılının en iyi turizm ekonomilerini belirledi.
Milli parkları, üniversiteleri ve büyük metropolleri sayesinde ABD, dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip ülkesi sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 429 milli park ve 12.000 milden fazla kıyı şeridi bulunmaktadır.
ABD’nin ardından ilk 10’da yer alan diğer ülkeler ise İspanya, Japonya, Fransa, Avustralya, Almanya, İngiltere, Çin, İtalya ve İsviçre oldu.
Endeks ülkelerin turizm sektörlerine odaklanırken, havalimanları, kara taşımacılığı ve limanlar, doğal ve kültürel kaynaklar, güvenlik, fiyat rekabeti ve destinasyonların turizme açıklığı gibi faktörler de dikkate alınıyor.
ABD’nin yetersiz kaldığı alanlar arasında fiyat rekabeti ve güvenlik yer alıyor.
Fiyat rekabetinde Malezya birinci, güvenlikte ise Singapur birinci sırada yer aldı.
Türkiye listede 29’uncu sırada yer alıyor.
Dünya Ekonomik Forumu raporunda turizm sektörünün karşı karşıya olduğu zorluklara da değinildi. En büyük zorluklar arasında iş gücü sıkıntısı, havayolu güzergahlarının talebi karşılayamaması ve yüksek enflasyon yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir