Açılışından bu yana Göbeklitepe’yi 2 milyon 551 bin 535 kişi ziyaret etti.

2018 YILINDA UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE YER ALDI

Kazılarda, çapı 8-30 metreyi bulan dairesel ve dikdörtgen dünyanın en eski tapınağının kalıntıları, 65 santimetre uzunluğundaki insan heykeli gibi çeşitli tarihi buluntular da gün yüzüne çıkarıldı. yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu söyleniyor.

Buluntularıyla dünya çapında ilgi gören Göbeklitepe, 2 Temmuz 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Koruyucu çatı ve çevre düzenlemesinin ardından 8 Mart’ta Göbeklitepe’nin resmi açılışı 2019 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. UNESCO tarafından dünyaya açılan Göbeklitepe’ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 yılını “Göbeklitepe Yılı” ilan etmesiyle arttı. Güneydoğu gezilerinin önemli bir uğrak noktası haline gelen ören yeri, açıldığı tarihten bu yana ziyaret ediliyor. 2 milyon 551 bin 535 kişi ziyaret etti.

“SONUÇLARIYLA DİKKAT ODAĞI OLDU”

Göbeklitepe Alan Başkanı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ, ören yerinde yapılan kazılarda elde edilen sonuçların dünya arkeolojisi açısından çok önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi. Ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını vurgulayan Uludağ, bölgede 1995 yılında başlayan kazı çalışmalarının devam ettiğini, bulunan eserlerin dünyanın ilgisini bu bölgeye çektiğini anlattı.

Domuz heykelinin 2023 yılında bulunduğunu hatırlatan Uludağ, şöyle konuştu:

“Aslında bu eseri dünyanın gerçek boyutunda yapılmış en eski boyalı domuz heykeli olarak tanımlayabiliriz. Bu eser Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde elbette Taştepeler projesi kapsamında kazılar devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da devam edecek”Geçmiş yıllarda elde edilen bulgular gibi, devam eden kazılarda da çok önemli buluntular bulunacak. Tabii bu buluntularla Göbeklitepe insanların ilgi odağı haline geliyor.”

Uludağ, kalıntıların dünya ve Türkiye arkeolojisi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Buraya gelenler bölgedeki bu yapıları, özellikle de steller üzerindeki insan ve hayvan figürlerini gördüklerinde gerçekten hayrete düşüyorlar. Çünkü Göbeklitepe harabeleri aslında dünyanın anıtsal mimari açısından en eski ve en özel kalıntıları. Göbeklitepe’yi ziyaret ederek bunu merak eden “Ziyaretlerin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Göbeklitepe gerçekten de dünya tarihini değiştiren önemli noktalardan, önemli merkezlerden biri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir