Karaelmas Ekspresi 12 Nisan’da başlayacak

BAŞLANGIÇ 12 NİSAN’DA PLANLANIYOR

TCDD tarafından Ankara-Zonguldak hattında 12 Nisan’da hizmete açılması beklenen Karaelmas Turizm Ekspresi kapsamında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığındaki heyet bugün “bilgi turu”na katılacak.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, 12 Nisan’da herkesi Batı Karadeniz’in güzelliklerini görmeye AA muhabirine davet etti. Karaelmas Turizm Ekspresi kapsamında bilgilendirme gezisi yapılacağını belirten Yavuz, protokol mensupları, basın mensupları ve turizm çalışanlarının Batı Karadeniz’in güzelliklerini göreceğini söyledi.

“BÖLGE EKONOMİSİNE VE TURİZME KATKI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.”

Ekspresin Batı Karadeniz için hayallerindeki proje olduğuna değinen Yavuz, şöyle konuştu: “Buraya gelen misafirlerimiz öncelikle tarihi, kültürü ve eşsiz mimarisiyle UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan Safranbolu ilçemizi görecekler. Avrupa’da korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olan Yenice ormanlarımızdan geçeceğiz.” “Çok güzel vadiler, kanyonlar ve bitki örtüsünün içinden geçerek Karadeniz’e gidecekler. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu güzellikleri kaçırmamasını diliyoruz.” dedi. Yavuz, ziyaretçilerin Eskipazar ilçesindeki 5 bin 500 yıllık tarihiyle “Karadeniz’in Zeugma’sı” olarak anılan Edirne Antik Kenti’ni de ziyaret etme fırsatı bulacağını belirterek, şöyle konuştu: “Projenin konaklama sayısını artıracağını ve katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bölge ekonomisine ve turizme katkı sağlıyoruz.”

Gezilerin her hafta Cuma gününden Pazar gününe kadar 3 günlük programlarla devam edeceğini belirten Yavuz, kendilerinin de Karabük gibi tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ve herkesi beklediklerini sözlerine ekledi.

“TRENLE GELEN TURİST KİTLESİNİ KAZANMAK İSTİYORUZ”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Karadeniz Bölgesi Temsil Konseyi Üyesi ve Safranbolu Tur Operatörleri Birliği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu, Türkiye’de son yıllarda demiryolu turizminin cazip hale geldiğini söyledi.

Doğu Ekspresi’nin ardından Karaelmalı trenlerle turizmin çeşitlendiğini vurgulayan Urgancıoğlu, şöyle konuştu: “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Demiryolları, TÜRSAB ve Zonguldak ve Karabük Odaları olarak 3 yıldır üzerinde çalıştığımız proje bu. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı bu konu üzerinde çok düşündü ve birçok kamu kurumu da işin içine girdi.” “Ortak olduğu ve satış acentelerimizin 12 Nisan’da üzerinde çalıştığı iş buydu.” dedi.

Turun 1 gece Safranbolu, 1 gece ise Zonguldak’ta konaklamalı olarak planlandığını belirten Urgancıoğlu, şöyle konuştu: “Tur Kalecik, Çankırı, Çerkeş ve Safranbolu’ya gelip duracak. Ertesi gün ise 1 gece konaklamalı olarak Zonguldak’ta konaklanacak. iki gecelik konaklama paketi.” Bir tur olacak. Cuma günü Ankara’dan ayrılıp Pazar günü geri dönecek. Eskipazar’da durmazsa dönüşte bazı duraklarda duracak. Bölgemiz için önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum çünkü çok farklı bir kitle kazanmak istiyoruz. “Yenice treni yıllarında çalışırken böyle bir turist ekspresine binmek bizim için çok değerli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir