Anamur İskelesi’nden seferler kalkıyor: Kıbrıs’a ulaşım 1,5 saatte sağlanacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Vali Ali Hamza Pehlivan, diğer paydaşlarla birlikte Anamur iskelesi projesinin yer aldığı sahilde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bölgedeki çalışmalar ve peyzaj hakkında bilgi alan Pehlivan, iskeleyi gezdi.

Vali Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019 yılında “vapur ve deniz uçağı iskelesi” olarak inşa ettiği alanda 2021 yılında ünitelerin kurulduğunu söyledi.

Bölgenin işlerlik kazanması için çalışmalar yapıldığını anlatan Pehlivan, bakanlığın onayıyla iskelenin taşınmasının 2023 yılında Valiliğe devredileceğini söyledi.

“KKTC GİRNE LİMANINA 1,5 SAATTE ULAŞABİLİRSİNİZ”

Pehlivan, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyasının temsilcilerinin bir anonim şirket kurduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Valilik olarak iskeleyi kiralayarak işletme hakkını bu firmaya verdik. Burada çok eskiden beri gümrük kapısı vardı ama şimdi iskelede gümrük bölgesi oluşturuluyor. liman otoritesi ve polis birimleri kurumu.

Yolcuların giriş çıkışları için gerekli düzenlemeler yapıldı. Kısmen sürekli. Bu ziyaret vesilesiyle bir güzel haber vermek istiyorum; Haziran ayında bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribot seferlerinin başlaması ümit ediliyor. Buradaki firma 450 kişilik yolcu vapuru kiraladı. “Hizmetler haziran ayında başlayacak ve buradan bir buçuk saatte Çek Cumhuriyeti’nin Girne limanına ulaşabilirsiniz.”

ANTALYA’DA DA KULLANILACAK

Akdeniz’de KKTC’ye en yakın kara noktasının Anamur ilçesi olduğunu hatırlatan Pehlivan, şöyle konuştu:

“Anamur turizm potansiyeli olan bir ilçe. Akdeniz sahil yolu projesinde yüzde 89 oranında mesafe kat ettik. Kalan çalışmaların da tamamlanmasıyla Mersin-Antalya ulaşımı çok daha kolaylaşacak. 12-13 saat sürecek, şimdi 4-5 saate inecek.” .

Bu da Anamur ve çevre ilçelerin genel turizm hareketliliğini artıracak. Aslında bu dock’a tam zamanında bir özellik kazandırdık. Turist hareketliliğini artıracak yol çalışmalarının ve deniz yolu konusunda burada atılan adımın sadece Anamur’a değil, Antalya, Karaman, Konya gibi çevre illere de hizmet vereceğine inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir