Artan otel fiyatları çadır ve karavana talebi artırdı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bayram ve yaz sezonu öncesinde çadır ve karavanlara talep arttı. OSTİM’de çadır üreten firmanın müdürü Serkan Yazıcı, otel tercih etmeyip doğayla iç içe ve daha ulaşılabilir fiyata tatil geçirmek isteyenlerin ilgisinin çadırlara yöneldiğini söyledi. Yazıcı, “Tatilin 9 güne uzatılmasıyla birlikte bu süreyi çadır kentte geçirmek isteyenlerden yoğun talep alıyoruz.” dedi. dedi.

Yaz aylarının yaklaştığını kaydeden Yazıcı, şişirilebilir kamp çadırlarının artık daha popüler olduğunu ve insanların genellikle küçük çadırlarda kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Yazıcı, sadece tatilcilerden değil, doğada kamp yapmak isteyenlerden de çadırlara yoğun talep olduğunu söyledi.

Acil servislere yönelik çadır da ürettiklerini bildiren Yazıcı, bu alanda da talep artışı olduğunu söyledi.

“GEÇEN YILA GÖRE ARTAN BİR TALEP VAR”

İzmir’in Menderes ilçesinde çadır alanda işletmeci olarak çalışan Uğur Burhan, Ramazan Bayramı nedeniyle geçmişe oranla daha fazla kişinin şahsen veya telefonla konaklama hizmeti almak istediğini söyledi.

Burhan, tatillerde kapalı konaklama ve karavan hizmetlerine talebin daha fazla olduğunu, çadırda konaklamak isteyenlerin yaz sezonunu tercih ettiğini söyledi.

Sezonluk karavan hizmetinden yararlanmak isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Burhan, şöyle konuştu:

“Geçen yıla göre talepte bir artış var. Kamp alanında karavanlarda aynı anda ortalama 60-70 misafir ağırlayabiliyoruz. Dolayısıyla günde ortalama 250 kişiyi ağırlıyoruz. Çadır kapasitemiz 350-400. aynı zamanda ortalama kişi sayısı 700-800 civarında ve yaz aylarında tam kapasiteyle hizmet veriyoruz.” verilmiş.”

Burhan, hafta içi günlük misafirleri de hesaba katarak ortalama 2 bin kişiye hizmet verdiklerini vurgulayarak, hafta sonlarında bu sayının 3 bin 500’den 4 bine çıktığı bilgisini verdi.

Burhan, mart ayı sonuna kadar insanların karavan kampı için günlük 500 lira, çadır kampı için ise günlük 350 lira ücret ödediğini, yeni sezon fiyatlarının da ay sonunda belirleneceğine dikkat çekti.

“Otel fiyatlarının yüksek olması karavana da yön veriyor”

Karavan Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı Ahmet Fazlıoğlu, son dönemde tatillerin uzamasıyla birlikte karavanlara olan talebin arttığını söyledi. Özellikle Kovid-19 salgını sonrasında karavanların daha popüler hale geldiğine dikkat çeken Fazlıoğlu, 2020 yılından sonra 500’ün üzerinde imalat şirketinin kurulduğunu söyledi. Fazlıoğlu, karavan tatillerinin diğerlerine göre daha ucuz olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı.

Fazlıoğlu, şunları söyledi: “Turistik bölgelerimizde konaklama tesislerinin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle bazı vatandaşlarımız otel yerine karavanda konaklamayı tercih ediyor. Son fuar organizasyonlarında tatili satın aldığını söyleyen çok sayıda karavan müşterisinin olduğunu gözlemliyoruz. Tatili düşünüyorum.” dedi.

Karavan ücretleri hakkında bilgi veren Fazlıoğlu, şunları söyledi:

“Kira bedeli karavan için 2.000 ila 2.500 lira, karavan için ise 2.500 ila 3.000 lira arasında değişiyor. Parklarda konaklama ücreti ise 700 ila 1.000 lira arasında değişiyor. konaklama için sınırsız alan sunuyor, konforlu ve avantajlı bir tatil imkanı sunuyor. Bu nedenle tercih ediliyor.”

Karavan sektörünün hedef kitlesinin 20’li yaşlara düştüğünü ancak ekosistemin nüfus yoğunluğuna göre pazar payının yüzde 15’e ulaştığını belirten Fazlıoğlu, üreticilerin Türkiye’de yerleşebilme potansiyelinin bulunduğunu sözlerine ekledi. Dış pazar ciddi.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir