Berçelan yaylasının buzul gölleri doğa tutkunlarının gözdesi oldu

Hakkari merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan 3.300 metre yükseklikteki Berçelan Yaylası, temiz havası, dereleri ve yüksek rakımlı zirveleriyle misafirlerini ağırlıyor.

Rengarenk açan çiçeklerin görüntüsü ve yer yer kar örtüsüyle ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunan yayla, doğa tutkunlarının da ilgisini çekiyor. Bölgeyi görmek için kente gelen doğaseverler ve Hakkari’nin tanıtımı amacıyla yürütülen “Dağ Şehir: Hakkari” projesi kapsamında görev yapan yetkililer, gittikleri yaylada ata binerek doğayla iç içe vakit geçirdi.

Bir saatten fazla süren tırmanışın ardından Lis Gölü’nün bulunduğu bölgeye ulaşan doğaseverler, burada kano yaparak, etrafı karla kaplı ve bir kısmı buzla kaplı gölde yüzdü. Doğaseverler daha sonra Seyithan Gölü’nün bulunduğu noktaya giderek yürüyüş yaptı.

Tanıtım grubuna eşlik eden İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, AA muhabirine, Berçelan Yaylası’nın kentin kültürel ve sosyal yaşamının yanı sıra turizmde de değer kazanan destinasyonlardan biri olduğunu söyledi.

Yaylada Lis ve Seyithan göllerinin bulunduğunu belirten Ağacanoğlu, şöyle konuştu:

“Yaylada birçok doğa aktivitesi ve spor yapılabiliyor. Ayrıca Lis Gölü’nde kanoya, yaylada ata binmeye de gittik. Burası eşsiz bir doğaya sahip. Özellikle temmuz aylarında çiçeklerle kaplı bir doğa. Trekking, dağcılık, rafting ve kano yapılabiliyor. Dağcılar gelip yüksek rakımlı zirvelere çıkıyor, motosiklet tutkunları faaliyetler yapıyor, göçerler buraya geliyor ve Berçelan Yaylası’nda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın turizmi çeşitlendirme ve yayma politikaları var. 12 ayı aşkın bir süredir devam ediyor “Turizme açılması ve turist sayısının artırılması için çaba harcıyoruz. Gelirken bazı doğa tutkunlarıyla tanıştık. Birçok kişi yol boyunca kamp kurmuştu. Bunlar harika manzaralar.”

Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Turan Şimşek, ülkenin farklı yerlerinden ziyaretçileri ağırladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bu bakir coğrafyamızı turizme açmak için güzel adımlar atılıyor. Hakkari’nin turizmde ön plana çıkması için şehir ve yaylalara ilk defa kanoyla gittim “Mükemmel bir aktivite. Herkesi bu göllerde kano yapmaya davet ediyorum. Bölgemiz görülmeye değer bir yer. Daha fazla turistin geldiğini görmek bizi mutlu ediyor. Aslen Diyarbakırlı olan Abdurrahman Varlı, bölgeyi ilk kez gördüğünü ve çok beğendiğini söyledi.

Çiçekler ve kar örtüsüyle nefes kesen bir manzara olduğunu belirten Varlı, şöyle konuştu: “Burası bambaşka bir yer. Ertesi gün buzullara gideceğiz. Şu anda temmuz ayı çok soğuk. Karlar eridiğinde bize ulaşabilirsiniz, buradan sular geçiyor. Temmuz ayında bunları yaşamak çok güzel.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir