Efes Deneyim Müzesi’nin birincilik ödülü kutlandı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Efes Antik Kenti’ndeki Efes Deneyim Müzesi için düzenlenen programa katılarak Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Mondo-Dr Ödülleri’nde “En İyi Müze” ödülünü aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak son 22 yılda müzecilik alanında çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Yazgı, kültür ve sanat hayatını zenginleştirecek çok değerli projelere imza attıklarını söyledi. 169 müzeyi modern müzecilik anlayışıyla yenileyerek 61 müzeyi ilk kez ziyaretçilere açtığını söyleyen Yazgı, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda 169 müzeyi tamamen yenileyerek 61 müzeyi ilk kez ziyarete açtık. Bunun sonucunda Türkiye, müzecilik alanında dünyaya örnek gösterilen ülkelerin başında geldi. müze binaları, yenilikçi sergileme biçimleri ve eğitim faaliyetleriyle müzelerimiz dünyada öne çıkan, ödül üstüne ödül alan kültür kurumlarıdır.” “Bugüne kadar 213 müze ve 145 ören yerinde, kültürel mirasımızın önemli parçalarını oluşturan yaklaşık 3,3 milyon eseri koruyor ve sergiliyoruz.”

Müze ve ören yerlerinin son yıllarda ziyaretçi rekorları kırmaya devam ettiğini belirten Yazgı, şöyle konuştu: “Müze ve ören yerlerimizi 2023 yılında bu yılın ilk 6 ayında 30 milyon 488 bin 975 kişi ziyaret etti. 14 milyon, turizm sezonunun başında olmamıza rağmen “Sadece Kurban Bayramı tatilinde müzelerimiz ve ören yerlerimiz 650 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. Gece Müzesi uygulamasını antik kentlerde hayata geçirdik.” “2023 yılında yaklaşık 2,2 milyon ziyaretçi ağırlayan Efes Harabeleri, 2024 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 1 milyon 150 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı” dedi.

Yazgı, ülkede müzeciliğin gelişmesinde en önemli aktörlerden birinin özel müzeler olduğunu, bu müzelerin kültürel zenginliğin tanıtılmasında önemli rol oynadığını söyledi.

EFES DENEYİM MÜZESİ “EN İYİ MÜZE”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarından sanatçı ve uzmanlardan oluşan geniş bir ekip tarafından tasarlanan Efes Deneyim Müzesi’nin, Efes’in günlük yaşamını, ticaretini, sanatını ve Efes’in altın çağının mimarisini teknolojik imkanlarla sergileyeceğini söyledi. tesislerin en üst seviyede bireysel olarak deneyimleme imkanı sağladığını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Mondo Ödülleri’nde Efes Deneyim Müzesi’nin en iyi müze ödülünü almasının gurur verici olduğunu belirten Yazgı, “Efes Deneyim Müzesi, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Mondo Ödülleri’ni kazandı. teknoloji, tasarım ve sergi alanlarında dünya çapında.” “Müze kategorisinde birincilik ödülünü almanın mutluluğunu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi. Dem Müzecilik İcra Kurulu Başkanı Eda Doğrucoğlu, Efes Deneyim Müzesi’nin dünyanın en iyi müzesi seçilmesinin kendileri için büyük bir gurur olduğunu söyledi.

Deneyimsel müzecilik kavramını ilk kez hayata geçirdiklerini belirten Doğrucoğlu, “Tarihi hikaye anlatımıyla ve duygularla birleştirerek deneyimsel müzecilik kavramını ilk kez ortaya koyduk. Bu biz Efesliler için büyük bir mutluluk kaynağı. Deneyim Müzesi, hedeflediğimiz gibi ülkemizin yurtdışında tanıtımına katkı sağlıyor.” dedi.

Yazgı ve beraberindekiler Efes Deneyim Müzesi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı. Törene AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Şebnem Bursalı ve Genel Sanat Yönetmeni Tan Sağtürk, İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Kerem Çevik, Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal ve davetliler katıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir