Depremde hasar gören 534 yıllık cami ibadete açıldı

Osmaniye’nin Bahçe Mahallesi Atatürk Meydanı’nda bulunan caminin MS 1489-1490 yıllarında Dulkadiroğulları Beyliği döneminde yapıldığı sanılıyor. Kitabesine göre MS 1809 yılında Ağcabey tarafından onarılmıştır. Kahramanmaraş merkezde 6 Şubat depreminde hasar gören ve ziyarete kapatılan caminin Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlandı. Hasar gören kısımları onarılan, yıkılan minaresi, duvarları ve ahşap kısımları aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Ağcabey Camii, cuma namazı ile ibadete açıldı.

Osmaniye’nin simgelerinden Ağcabey Camisi’nin aslına uygun şekilde restore edildiğini belirten Vali Erdinç Yılmaz, şunları söyledi: “Asrın felaketi olan 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde hasar gören Ağcabey Camimiz 2020 yılından itibaren hizmete açılacak. Bugün çok tarihi ve kıymetli olan camii, hemşehrimiz tarafından, büyüğümüz tarafından, Devlet tarafından geçmişte defalarca onarılmıştır.” Bahçeli Bey tarafından onarılmıştır. Bu anlamda hepimiz için çok önemliydi. Osmaniye’nin simgelerinden Ağcabey Cami’mizin onarılarak aslına uygun olarak hizmete açıldığını belirttik. İnşaatının bir an önce tamamlanmasına destek veren herkese teşekkür ediyorum. Başkanımız Devlet Bahçeli’nin dedelerinin yaptırdığı tarihin en güzel eserlerinden biri olan bu camii, her türlü hizmetin en güzeline layıktır. Bahçemize çok güzel girdi ve çok beğendim, “Böyle bir açılışta az da olsa böyle bir hizmet hizmeti vermiş olmaktan dolayı çok mutluyum ve bahçemize bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Açılışta konuşan Adana Vakfı Bölge Müdürü Metin Evsen, şunları söyledi: “6 Şubat Kahramanmaraş depreminde hasar gören ve bölgedeki en önemli Türk-İslam eserlerinden biri olan Ağcabey Camii, camilerin ilki oldu. Deprem sonrası ihale edilecek restorasyon, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği uzman bilim kurulunun rehberliğinde, Adana Vakıflar Bölgesi “Restorasyon, Müdürlük teknik personelinin gözetiminde, en son teknoloji ve malzemeler kullanılarak tamamlandı. , günün 24 saati çalışıyor. ve hava şartlarına rağmen sizlerin huzurunda protokol üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir