Depremde hasar gören Kahta Kalesi ziyarete açıldı

Nemrut Dağı turizm rotası üzerinde yer alan kent, üç önemli uygarlığın izlerini taşıyor. Kahta Kalesi2005 yılında güvenlik nedeniyle ziyarete kapatıldı. Kale, üç aşamada gerçekleştirilen restorasyonun tamamlanmasıyla Ağustos 2022’de misafirlerini ağırlamaya başladı.

Kommagene Krallığı döneminde inşa edilen kalenin 6 Şubat 2023 depreminde bazı bölümlerinin hasar görmesi üzerine tarihi alan yeniden ziyarete kapatıldı.

Restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ardından kale ziyarete açılarak yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başladı.

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, depremin ardından kalenin yaklaşık 8 aylık çalışmanın ardından yeniden ziyarete açıldığını söyledi.

Alkan, şöyle konuştu: “İçerde peyzajla birlikte savunma alanı, cezaevi, cami ve en önemlisi cam teras yapıldı. Bu cam teras muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Buraya gelen ziyaretçiler çok memnun ayrılıyor. Yerli ve yabancı turistleri davet ediyoruz. Bu eşsiz güzelliği görmek için.” dedi.

Motosikletle güneydoğuyu gezen Ahmet Salih Karağıcıoğlu, kalenin ziyarete açık olduğunu duyunca hayran kaldığını kaydetti.

Ziyaretçilerden Burçin Ege, kalenin yapısının gerçekten muhteşem göründüğünü, ziyaretçilerin mutlaka görmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir