Emeklilere trenlerde yüzde 10 indirim – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, trenlerde emeklilere önemli ayrıcalıklar sağlandığını açıkladı.

Uraloğlu, ramazan tatili nedeniyle demiryollarında da birçok önlem aldıklarını söyledi.

“EMEKLİLERE YÜZDE 10 İNDİRİM VERECEĞİZ”

Ulaşımın öncelikli ihtiyaçlardan birini oluşturduğunu vurgulayan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 yılını “Emekliler Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Kaynaklarımızı yerel ve merkezi yönetimlerle iş birliği içinde bedensel ihtiyaçlar sağlık ve ruh sağlığına destek olmak için kullanacağız. emeklilerimizin ikinci hayatlarında sosyal ve kültürel olarak zenginleşmeleri.” Harekete geçiyoruz.

Bu kapsamda emeklilerimizin ekonomik, konforlu ve rahat yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla yüksek hızlı, ana hat ve bölgesel trenlerimizde yüzde 10 indirimi başlatıyoruz. “Dolayısıyla emeklilerimizin ulaşım ihtiyaçlarına katkı sağlarken, en azından bir nebze de olsa seyahat etmelerini teşvik etmeyi amaçlıyoruz.”

Yaklaşık 85 milyon nüfusu olan ülkemizin emekli nüfusunun yaklaşık 16 milyona ulaştığını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Emeklilerimiz Türk asrının gazileridir. Ekonomik kalkınmaya, sosyal kalkınmaya katkı sağlayan önemli bir kesimdirler. Çalışkanlıkları ve zihinsel bağlılıklarıyla ülkemizin kültürel kalkınmasına katkıda bulunan, deneyimlerinden her zaman yararlandığımız ikinci baharlarında kendilerini rahat hissediyorlar.” Başarıyı sağlamak için hem yerel yönetimlerle hem de diğer tüm bakanlıklarla koordineli olarak en iyi uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyoruz.” dedi.

TATİL VE ARAMA DURAKLAMA NEDENİYLE EK YHT UÇUŞLARI GELDİ

2024 yılının “Demiryolları Yılı” olmasının yanı sıra “Emekliler Yılı” olduğunu hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Ülkemizin dört bir yanında başlattığımız demiryolu seferberliğiyle yüksek hızlı demiryolu hatları yapılıyor, iyileştirilen ve modernize edilen mevcut raylı sistemimiz sorunsuz bir şekilde çalışıyor, milli raylı sistemimiz ve milli demiryolumuz TCDD Taşımacılık AŞ genel müdürlüğümüz 2023 yılında 255 milyon yolcu taşıyacakken, trenlere olan talep de artıyor.” İşlettiğimiz turistik ve diğer trenlerle Anadolu’nun tarihi ve doğal güzellikleri keşfediliyor. farklı güzergahlar ve bölgeler arası etkileşim, ticaret ve dolaşım artıyor.

Demiryolu ulaştığı her yere bereket ve güzellik katar. Bayramlarda tercih edilen ulaşım aracı tren… Ramazan Bayramı ve yarıyıl tatilinde artan yolcu talebini karşılamak ve vatandaşlarımızın sevdikleriyle vakit geçirebilmelerini sağlamak için gerekli tedbirleri aldık. Barış içinde.”

Bu uzun tatil dönemini kapsayacak şekilde 5-15 Nisan tarihleri ​​arasında ek hızlı tren seferlerinin yapılacağını, ana ve bölgesel trenlerin kapasite artırımının yapılacağını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Kapasiteyi 18 bin 84 koltuk artıracağız. Yüksek hızlı demiryolu hatlarında 5 Nisan’dan itibaren ek seferler yapılacak.

Günlük sefer sayısını Ankara-İstanbul hattında 13+13’ten 14+14’e, Konya-İstanbul hattında ise 4+4’ten 5+5’e çıkarıyoruz. “Ayrıca Cuma ve Pazar günleri çalışan Ankara-Konya hattında hafta sonu 1+1 servisi de Cumartesi günü gerçekleştirilecek” dedi.

Yeni hızlı tren seferlerinin tatil dönemi sonrasında da devam edeceğinin müjdesini veren Uraloğlu, şöyle konuştu: “Şu ana kadar 84 milyon 260 bin civarında yolcuya hizmet veren yüksek hızlı trenlerimiz, şehirlerarası ve şehirlerarası günlük seferler gerçekleştirdi. şehirlerimizin çehresini değiştirerek onları marka şehirlere dönüştürdük.

Ramazan tatili ve ara tatillerin yanı sıra mevsimsel olarak da yolcu hareketlerinde artış yaşanıyor. Bu nedenle önlem olarak yüksek hızlı trenlerin kapasitesini önemli ölçüde artırdık” dedi.

ANA VE BÖLGESEL TRENLERE FOTOĞRAFLAR EKLENDİ.

5 Nisan – 15 Nisan 2024 tarihleri ​​arasındaki tatil döneminde İzmir Mavi Ekspresi, Doğu Ekspresi, Güney/Vangölü Ekspresi, Konya Mavi Ekspresi, Ege Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Toros Ekspresi, Pamukkale Ekspresi, Ankara Ekspresi, Uzunköprü-Halkalı Bölgesel Treni, Trenlere vagon ve yataklı vagon ekleneceği bilgisini veren Edirne -Halkalı Bölgesel Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda ana ve bölgesel hat trenlerinde yolcu sayısının artmasıyla birlikte her gün 28 vagon birbirine eklenecek. 10 günlük tatil döneminde toplam 15 bin 200 oturma kapasitesi artırılacak.” dedi.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir