Marmaris’teki 2 bin 500 yıllık kaya mezarı turizme açılacak

marmaris Müze müdürü Şehime Atabey, müze uzmanı ve arkeolog Esengül Yıldız Öztekin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer, arkeolog Emre Mandacı ve Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mutlu Ayhan ve Meclis üyeleri Yeşilbelde köyünde. Kaya mezar‘da incelemelerde bulundu.

MTO Başkanı Ayhan, yaptığı açıklamada, Prof. Amos Antik Kenti kazılarının da başkanlığını yürüten Doç. Doktor, kaya mezarında Mehmet Gürbüzer ve ekibinin görev yapacağını belirtti.

Kaya mezarının çevresinin temizleneceği ve turizme kazandırılması için yürüyüş yolları gibi çalışmaların yapılacağını belirten Ayhan, şöyle konuştu: “Kaya mezarında yapılacak araştırma ve düzenlemeler için gerekli izinlerin alınması konusunda çalışmalara başladık. Bu projeyle ilgili olarak da Marmaris Müze Müdürümüz Şehime Atabey ile birlikte çalışacağız. Turizmimize bir kültürel değer daha kazandıracağız.” konuştu.

Likya tipi kaya mezarı olarak bilinen yapının güneyde Fethiye’den başlayıp batıda Akyaka’ya kadar uzanan bir gömme geleneğini temsil ettiği tahmin ediliyor. 5 mezar yatağı bulunan mezar, M.Ö. 4. yüzyılda burada yaşayan önemli bir aileye ait.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir