Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nın restorasyonunun ilk etabı tamamlandı

Çalışmanın tamamlanma törenine Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrulla Çeku, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Türk Demokrat Partisi (KDTP) Başkanı Fikrim Damka ve KDTP Milletvekili katıldı. Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Fidan Brina Jılta. Celal Doğan ve ülkedeki Türk kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Çeku burada yaptığı konuşmada, restorasyon çalışmalarını yürüten Prizren Bölgesi Kültürel Miras Merkezi uzmanlarına teşekkür etti. Anıtları işlevsel hale getirerek toplumun hizmetine sunduklarını belirten Çeku, şöyle konuştu: “Tüm restorasyon süreci tamamlandığında bu anıtın vatandaşların amacına hizmet etmesi, ziyaretçi ve turistleri ağırlaması, Prizren’in yerel ekonomisine hizmet etmesi gerekiyor. ” dedi.

Restorasyonla ilgili bilgi veren uzmanlar, çalışmalar sırasında bazı yeni yapı ve eserlerin ortaya çıkarıldığını söyledi. Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen restorasyon çalışmalarının ilk etabında hamamın erkekler bölümünde çalışma yapıldı.

Gazi Mehmet Paşa HamamıKadınlar bölümü ve çevre düzenlemesini kapsayan restorasyon çalışmasının ikinci ve son etabı da kısa sürede başlayacak.

Üsküdar Sancak Beyi Gazi Mehmet Paşa tarafından 1573-1574 yıllarında yaptırılan Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Balkanlar’ın en büyük hamamlarından biri olarak kabul ediliyor. 20. yüzyılın ilk yarısına kadar orijinal amacı ile Prizrenlilere hizmet veren Osmanlı döneminden kalma hamam, günümüzde kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir