Makedon Kulesi’nin restorasyon çalışmaları devam ediyor | N-Hayat

Düzenlemek Vali Yunus Sezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Anıtlar ve Rölyefler Müdürlüğü denetiminde yürütülen çalışmaları denetleyerek, yürütülen çalışma ve işlemler hakkında bilgi aldı.

Kulenin içinde ve terasında yürütülen çalışmalar hakkında yetkililere ve işçilere bilgi veren Sezer, duvarlardaki güzelleştirme çalışmalarının hızlandırılması ve projenin kısa sürede tamamlanması yönünde talimat verdi.

Vali Sezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Makedon Kulesi Ayrıca Edirne Surları Kazısı-Çevresi ve Harabelerin Düzenlenmesi alanında da incelemelerde bulunmuştur.

Sezer’e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ve Makedonya Kulesi Restorasyon Projesi Danışmanı, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi İsmet Osmanoğlu da eşlik etti.

MAKEDON KULESİ 117-138 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nda hüküm süren Hadrianus tarafından yaptırılan ve antik Edirne’yi çevreleyen surlardaki kulelerin günümüze ulaşan tek örneği olan Makedonya Kulesi, Osmanlı valilerinden Hacı İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Edirne, ahşap zeminli ve üzerine saat yerleştirilmiş. Daha sonra (1867) “saat kulesi” olarak anılmaya başlandı. Bir dönem yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmış. 1953 depreminde ağır hasar gören kulenin zeminleri ve saat bölümü, şehrin estetiğini bozduğu gerekçesiyle dinamitlenerek yapılan değerlendirme sonrasında yıkıldı. Kule 1990’larda restore edildi. Çevresinde 2002 ve 2003 yıllarında Edirne Müzesi tarafından kazılar yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Edirne Eski Saat Kulesi Restorasyon Projesi” kapsamında 2021 yılında restorasyona başlanmıştır. Makedon Kulesi’ndeki restorasyon çalışmalarının 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir