Gündöndü tarlaları Trakya’da tarım turizmine katkı sağlıyor

Doğası, tarihi ve lezzetleriyle öne çıkan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, son yıllarda tarım turizminin de ilgisini çekiyor. Bölgede “ayçiçeği” olarak da bilinen sarı ve yeşil çiçek açan ayçiçeği tarlaları, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri haline geldi.

Ayçiçeği tarlaları aynı zamanda fotoğrafçılar tarafından doğa fotoğraf stüdyosu olarak da kullanılmaktadır. Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, AA muhabirine, Kovid-19 denemesinin ardından yerli ve yabancı turistlerin tarım turizmine yönelmeye başladığını söyledi. Trakya’nın zengin bir ekosisteme sahip olduğunu vurgulayan Şen, son yıllarda Trakya tarım turizminin ön plana çıktığını kaydetti.

Bölgede spor, fotoğraf safari gibi aktivitelerin arttığını belirten Şen, şöyle konuştu: “Yazın gelmesiyle birlikte ayçiçeği tarlaları da kendini göstermeye başladı. Trakya deyimiyle ‘ayçiçeği tarlaları’, ayçiçeği tarlaları eşsiz bir foto safari fırsatı sunuyor. Ziyaretçilerin Trakya’ya gelip diğer güzellikleri görmelerini tavsiye ediyorum. Şu anda ayçiçeği tarlaları çiçek açıyor.” “Sizleri güneşe karşı eşsiz konumunu izlemeye, deneyimlemeye ve fotoğraflarını çekmeye davet ediyorum.” dedi.

Balıkesir’den Kırklareli’ye gelen Elif Kasap, ayçiçeği tarlalarının çok güzel olduğunu bildirdi. Arkadaşlarıyla birlikte ayçiçeği tarlasına fotoğraf çekmek için geldiklerini belirten Kasap, tarlalarda renk cümbüşü yaşandığını fark etti.

Sarı ve yeşil ayçiçeklerinin doyumsuz bir görüntü oluşturduğuna dikkat çeken Kasap, şöyle konuştu: “Arkadaşlarımızla fotoğraf çekmeye geldik. Ayçiçekleri mükemmel bir plato oluşturuyor. Burada sarı ve yeşilin tonları var.” dedi.

Amatör fotoğrafçı Ahmet Altın ise çok güzel fotoğraflar çektiğini söyledi. Bir yıldır bu anı beklediğini belirten Altın, şöyle devam etti:

“Ayçiçeklerinin renkleri çok güzel yansıtılmış. Ortam doğallık açısından çok güzel. Fotoğraflara bu doğallığı katmaya çalıştık.”

Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi Semanur Tümtaş da ayçiçeği tarlalarının bu aralar çok güzel olduğunu söyledi. Bu güzelliği ölümsüzleştirmek için ayçiçeği tarlalarını fotoğrafladığını anlatan Tümtaş, turizm okuduğu için bu güzellikleri keşfetmeyi sevdiğini söyledi. Sarı ve yeşil tonlarının eşsiz güzelliğinde akılların dinlendiğini belirten Tümtaş, “Çok güzel ve mükemmel bir manzara. Tüm vatandaşlarımızı bu güzelliği görmeye davet ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir