Iğdır’daki Tuz Terapi Merkezi’nde astım hastalarına tedavi hizmeti veriliyor

Iğdır’ın Tuzluca semtinde bulunan Tuz Terapi Merkezi, ziyaretçilerine sıcak havalarda hem şifalanma hem de serinleme imkanı sunuyor.

Tuz Terapi Merkezi, 2 yıl önce Valilik ve Kaymakamlık tarafından Tuz Dağı’nda yapılan güzelleştirme ve aydınlatma çalışmalarının ardından daha çok ilgi görmeye başladı. Duvarları, tavanı, zemini ve tamamı tuzdan yapılmış mağaralarıyla yeraltına hizmet veren merkez, özellikle solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin uğrak noktası oluyor.
Sıcaktan bunalanlara bile serinlik sunan merkezde sıcaklık sıfırın altına düşüyor. Ziyaretçilerden Nurdan Aksu, AA muhabirine, İstanbul’dan Kars’a ziyaret için geldiğini ve yakınlarının tavsiyesi üzerine Iğdır’daki Tuz Terapi Merkezini ziyaret ettiğini söyledi.
Tuz mağaralarına hayran kaldığını söyleyen Aksu, şöyle konuştu: “Kilometrelerce yol kat ederek buraya geldik. Görülmeye değer bir yer, herkese tavsiye ederim. Dışarısı 30 derece, içime palto ve sweatshirt giyiyorum. Hala o tazeliği hissediyorum.” dedi. Galip Duman, dağın içinde ilk kez böyle bir alan gördüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Girdiğimde bambaşka bir dünya gördüm. Herkes gelip görmeli. Acaba neden gelmedim ve gelmedim” Bunca yıldır onu görmedim.” dedi.
Aslen Amasyalı olan Süheyla Baykal, merkezin astım hastaları için çok faydalı olduğunu, mağaralarda nefes almanın kolay olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir