İskenderun Sualtı Müzesi 27 Mayıs’ta ziyaretçilerini karşılayacak

İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE’nin Haziran 2023’te açılması planlanıyor. sualtı müzesi Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depreminde ise nadir türler içeren bazı mumyalanmış balıklar zarar gördü.

Deprem nedeniyle açılışı ertelenen müzede gerekli onarım çalışmaları yapıldı. Tüm hazırlıkları tamamlanan müzenin açılışı 27 Mayıs’ta yapılacak.

Müzede, 8 Ocak 2016’da İskenderun limanında karaya oturan, dünyanın ikinci en uzun balinası olarak bilinen nesli kritik tehlike altında olan uzun balina ve Mart 2022’de Arsuz ilçesinde ölü bulunan gri yunusun da aralarında bulunduğu 500 parça eser bulunuyor.

ISTE Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, müzede 10 yıllık çalışmayla toplanan balık iskeletleri, balina ve mumyaların bulunduğunu söyledi.

Müzede ziyaretçilerin eşsiz bir sualtı deneyimi yaşayacağını belirten Turan, şöyle konuştu: “Bu sualtı müzesi, kapsadığı koleksiyon açısından tüm Akdeniz’deki ilk müze olma özelliği taşıyor. ve deniz ortamı.”

İskenderun Sualtı Müzesi 27-2 Mayıs tarihleri ​​arasında ziyaretçilerini ağırlayacak

Turan, müzede deniz kaplumbağaları ve bazı köpek balıklarının da aralarında bulunduğu 500 parçanın bulunduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem nedeniyle müzedeki bazı nadir türlerin zarar gördüğünü belirten Turan, kurtarabildikleri için gerekli onarımları yaparak sergiye hazırladıklarını kaydetti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir