Kastabala Antik Kenti’nde sezonluk kazılar başladı

Kazıların başlamasının anısına düzenlenen etkinliğe Vali Erdinç Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Faris Demir’den çalışmayla ilgili bilgi aldı.

Vali Yılmaz, incelemelerinin ardından gazetecilere şunları söyledi: Kastabala Antik KentiKazıların uzun süredir devam ettiğini söyledi.

Bu çalışmalardan çok önemli tarihi buluntuların elde edildiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Burası gerçekten görülmeye değer. Çukurova’nın Efes’i olarak tanımlıyoruz. Sütunlarıyla, tiyatrosuyla, kalesiyle muhteşem bir antik kent burası. bu antik kentin tarihini ortaya çıkarma duygusu.” Kazılar Türkiye’de şu anda yürütülen en önemli kazılardan biri, burada hem tarihimizi ortaya çıkarmak hem de yaşatmak istiyoruz” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, antik kentteki kazıların 2 buçuk yıldır üniversite iş birliğiyle yürütüldüğünü söyledi.

Çalışmalar sırasında çok önemli tarihi buluntuların gün yüzüne çıkarıldığını anlatan Torun, şöyle devam etti:

“Pan, yarı keçi, yarı insan keçi figürleri, ulusal ve uluslararası basında yer alan maskeler, tiyatro alanında yunus kabartmalı koltuklar gibi çalışmalarla oldukça yaygın bir sektördür. Bakanlık ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi de uluslararası sahnede.” “Geniş bir ilgi gördü, bu yıl da kazılara güzel bir ivmeyle devam edeceğiz” diye konuştu.

Kastabala Antik Kenti'nde sezon kazıları başladı - 2

Kazı Başkanı, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Faris Demir, çalışmaların hız kazandığını ve yakın zamanda ortaya çıkarılan M.Ö. 540’a tarihlenen tapınağın antik kentin zenginliğini daha da artırdığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir