Kırantepe yamaç paraşütü tutkunlarını ağırlıyor

Serdivan İlçesi’nde 235 metre yükseklikte bulunan Kırantepe Sivil Havacılık Merkezi, uçuşa elverişliliği ve büyükşehirlere yakınlığı nedeniyle yılın büyük bölümünde yamaç paraşütü tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında neredeyse hiç boş kalmayan merkezde ücret karşılığında atlama yapılabiliyor. Kırantepe’ye gelen ziyaretçiler arasında bu adrenalin dolu sporu ilk kez deneyimlemek isteyen farklı yaşlardaki kayak tutkunları da bulunuyor.

Sakarya semalarında süzülürken doğa ve şehir manzaralarını kuşbakışı görme fırsatı bulan ziyaretçiler, uçmanın verdiği adrenalini ve özgürlük duygusunu hissetmenin keyfini çıkarıyor.

“TROPPLE OYUNUNUN RİSKLERİ OLMAYAN BİR SPOR”

Sakarya Sportif Havacılık Kulübü üyesi Kubilay Ertürk, AA muhabirine, Türkiye’nin en güzel yamaç paraşütü alanlarından biri olan Kırantepe’nin hem öğrenciler hem de deneyimli pilotlar için uçuşa oldukça uygun bir alan olduğunu söyledi.

Alanın büyüklüğünün tecrübeli pilotların tekrar aynı yere iniş yapmasına olanak sağladığını, kent ovasında iniş alanları ve boş arazilerin bulunduğunu anlatan Ertürk, merkezin konumunun meteorolojik tehlike oluşturmadığını ve ağaçların bulunduğunu söyledi. eğim kalkış riskini azaltır.

Tecrübesi olmayanların bile pilotlarla uçabildiğini vurgulayan Ertürk, şöyle konuştu: “Kızlarımı ve 5 bine yakın kişiyi uçurdum. Aslında dışarıdan bakıldığında çok riskli gibi görünen ama öyle değil. Belirli rüzgar sınırlarının üzerindeki çalkantılı hava koşullarında uçmayın.” dedi.

İlk kez atlayanların sadece kalkışta heyecanlandıklarını, daha sonra uçuşlarını kamera görüntüleri ile ölümsüzleştirdiklerini vurgulayan Ertürk, pilotların da çevre illerden ve yurt dışından geldiğini, pilotlara yüzde 20 indirim sunduklarını kaydetti. 2 bin liraya mal olan etkinliğe öğrenciler katıldı.

Uçma hissini verebilecek en iyi sporun yamaç paraşütü olduğunu belirten Ertürk, şöyle konuştu: “Yani uçakta uçtuğunuzun farkına varmıyorsunuz, otobüs yolculuğu gibi ama bunda öyle değil. Rüzgarı tam anlamıyla hissedip, kuşların cıvıltılarını duyarak uzun yıllardır yapıyorum, her uçuş benim için ayrı bir keyif. “Bu gerçekten insanların deneyimlemesini istediğim bir şey. Hepimiz bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

“BAZEN ‘BEN DE BU SPOR UÇUŞUNA BAŞLAMALI MIYIM?’ DÜŞÜNÜYORUM “BANA SÖYLEDİ”

45 yaşındaki Muharrem Çileci ise ilk uçuş deneyiminde yamaç paraşütünün uçakta uçmak gibi olmadığını, kendinizi kuşlar gibi özgür hissettiğinizi söyledi. Çocuklarıyla birlikte zaman zaman Kırantepe’ye geldiğini ancak ilk kez yamaç paraşütünü denediğini anlatan Çileci, adrenalin tutkunu olduğu için herhangi bir kaygı yaşamadığını söyledi.

Çileci, eğitmenlerin uçuş öncesi ve gökyüzünde kendilerine bilgi verdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bir noktada ‘Ben de bu spor uçuşuna başlasam mı?’ diye düşündüm. “Bu bana ‘Teşekkür ederim’ dememi sağladı. O kadar güzel ki herkes hayatında en az bir kez denemeli.’ dedi. Çileci’nin 12 yaşındaki kızı Deniz Sultan Çileci ise ilk kez uçmanın harika bir duygu olduğunu, Sakarya’nın ayaklarının altında olmasından dolayı kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.

İlk kez olmasına rağmen heyecanlandığını ancak korkmadığını belirten Çileci, “Benim için gerçekten güzel bir deneyim oldu. İlerleyen zamanlarda hobi amaçlı yapmayı planlıyorum.” dedi. 23 yaşındaki Şahin Taşçı da ilk uçuşunu kadın pilot eşliğinde gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Kendimi düşündüğüm ilk anlardan biriydi çünkü uçtuktan sonra sadece kendinizi düşünüyorsunuz. Harika bir deneyimdi. Tekrar yaşamak isterdim. Önce gerçeklik algımı kaybettim, sonra alıştım. Zamanla kendimizi kuş gibi hissediyoruz, yüklerimizden kurtuluyoruz, kesinlikle tavsiye ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir