Kırklareli’nin nesi meşhurdur? Kırklareli’nin en sevilen yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Kırklareli’nin nesi meşhurdur?

Tarım ve koyunculuk Kırklareli’nin geçim kaynakları arasındadır. Kendine has lezzetleri vardır. Et yemekleri ve tatlıları ön planda görmemiz mümkün.

Kırklareli’nin en meşhur yemekleri

Papara: Yemeğin ana malzemesi bayat ekmek olup, lezzetin az olmasından da kaynaklandığı söylenebilir. Bayat ekmek, tereyağı ve su ile hazırlanmış olsa bile onu zenginleştirmek hazırlayan kişiye kalmıştır. Su yerine et suyunu tercih edebilirsiniz.

Kırklareli Köftesi: Ülkemizde her şehirde olduğu gibi Kırklareli’ye özgü özel bir köfte vardır. Kentte kasap-lokanta kültürü hakimdir. Bu mekanlarda etinizi seçip her şeyin önünüze hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Köftelerin yanında domates sosu ve soğan bazlı bir sos da servis edilebilir.

Kuzu Kapama: Fırında kuzu eti, soğan ve pilavla hazırlanan bir yemektir. Kırklareli’nin en meşhur lezzetlerinden biridir.

Sini Mantısı: Trakya mantısı olarak bilinir ve şehirde yiyebileceğiniz en lezzetli yemeklerden biridir. Şekil olarak diğer bildiğimiz mantılara benzese de bu mantının yapılışında bazı önemli farklılıklar bulunmaktadır. Mantı doldurulur ve ardından pişirilir. Pişirme devam ederken su kaynatılır. Tava ocaktan çıktıktan sonra hemen tavaya kaynar su eklenir.

Soğanlı Pide: Kırklareli’nin meşhur tatlılarından biridir. Ana malzemesi soğan ve kıymadır, istenirse maydanoz ve rendelenmiş domates de ekleyebilirsiniz. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilir.

Labada Borani: Kırklareli’ne gidip labada toplayabilir, çeşitli yemekler hazırlayabilirsiniz. Labada Trakya’nın birçok bölgesinde bol miktarda bulunmaktadır. Yoğurtla birlikte yenilebilen doyumsuz bir lezzettir. Özellikle vejetaryenlerin yiyebileceği lezzetli yemeklerden biridir.

Kırklareli’den alınacak hediyelik eşyalar

Kırklareli’de Hızırbey Külliyesi içerisinde yer alan Hızırbey Bedesteni’nden alışveriş yapabilirsiniz. Hediyelik eşya satan birçok mağazayı ziyaret edebilirsiniz. Kırklareli mahallelerindeyseniz buradaki mağazalara da göz atabilirsiniz.

Meşhur Kırklareli peyniri, kavala bisküvisi, tahin helvası, hardaliye, pancar pekmezi, badem ezmesi ve ahşap süs eşyaları gibi çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz. Eşinize, dostlarınıza ve sevdiklerinize çeşitli geleneksel hediyelikler verebilirsiniz.

Buzdolabı Magneti: Kırklareli’nin tarihi binalarını ve doğal güzelliklerini yansıtan şehir magnetlerini satın alabilirsiniz. Kıyıköy Aya Nikola Manastırı, Kırklareli Dupnisa Mağarası, Pınarhisar Kalesi gibi buzdolabı mıknatıslarını şehir merkezinden satın alabilirsiniz.

Mis Sabunu: Kırklareli hediyelikleri arasında çeşitli çiçek ve meyve tatlarıyla yapılan sabunlar yer alır. Sabun çeşitleri arasında gül esansı – amber – misk karışımından oluşan Mis Sabunu bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir