Koşapınar Köyü Açık Hava Müzesi ziyaretçilerini geçmişe taşıyor

Kars’ın Selim ilçesine bağlı Koşapınar köyünde bulunan Açık Hava Müzesi’nde ziyaretçiler, 150-200 yıllık tarım aletlerini görebiliyor.

Projeye bilimsel destek veren Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Kılıçbey ve Koşapınar köyü sakinleri, köyün yaşamı ve kültürü hakkında farkındalık yaratmak ve sayıyı artırarak ekonomiye katkı sağlamak amacıyla “Tarım Turizmi” projesini hayata geçirdi. Geçmiş bölgelere nostaljik bir yolculuk imkanı sunan Doğu Ekspresi ile ivme kazanan turizme alternatif olarak turistlerin ilgisini çekiyor.
Köylerde tarım ve hayvancılığın ötesinde alternatif ekonomik modellerin mümkün olduğuna örnek teşkil eden dünyada gelişen AGRO turizmi, bölgenin ve ülkenin önemli projelerinden biri haline geldi.
Yaklaşık 7 yıl önce başlatılan çalışmanın ardından pilot olarak seçilen Koşapınar köyündeki 5 eski ahşap ve taş evi onararak ziyaretçilere uygun hale getiren Kılıçbey, evlerin bahçelerinin de Alet 150- ile donatılmasına yardımcı oldu. Bölgede toplanan 200 yıllık tarım ürünü.
Bu nedenle Kılıçbey ve köylüler, hem turistlerin dikkatini köy yaşamına çekmeyi hem de köyde kullanılan tarım aletleri ve köye özgü malzemelerle köyün kültür ve geleneklerini ziyaretçilere anlatmayı amaçladılar. Müze, özellikle şehir hayatının içinde yetişen genç nesillerin, okulları gezme ve köy yaşamını deneyimleme, geçmişle bağ kurma fırsatı veren bir projeye dönüştü.
Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ve eski geleneksel tarım aletlerini bir araya getiren Kılıçbey, Koşapınar Açık Hava Müzesi için başvuruda bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müze Dairesi, yaklaşık 3 ay süren incelemenin ardından Koşapınar Açık Hava Müzesi’ne onay verdi. Özel müze olarak hizmet veren Koşapınar Köyü, kentin önemli bir destinasyon merkezi haline geldi.
Müzede çalışan Nazmi Karaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretçilerin açık hava müzesini ziyaret ettiğinde geçmişe giderek köy yaşamını yakından gördüklerini söyledi.
Yerli ve yabancı turistlerin taş ve nostaljik evlerde konakladığını belirten Karaman, “Köyde restoranımız var, yemek ve kahvaltı yapıyoruz. Yerli ve yabancı turistleri de ağırlıyoruz. Eski bir binamız vardı, eskileri sergiliyoruz.” Tarım aletlerini ve buraya gelen turistlerin yaptıklarımızı çok beğendiklerini belirterek, “Araştırma açısından Doğu Anadolu’nun tek tarım müzesi biziz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir