Nemrut Kalderası doğa tutkunlarını ağırlamaya başladı

Avrupa’nın Seçkin Destinasyonları (EDEN) Projesi kapsamında “Mükemmellik Ödülü”ne layık görülen Nemrut Kalderası, nefes kesen manzaralarıyla yılın her döneminde doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Kışın kar nedeniyle uzun süre yolu kapatılan Nemrut krater gölünü görmek isteyenler, iklimin ısınıp yolun açılmasıyla birlikte bölgeye gelip eşsiz güzelliklerini görme fırsatı buluyor. . Doğası, buz mağarası, buhar bacası, zengin bitki örtüsü ve biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken kalderaya gelenler, doğayla iç içe vakit geçirip manzarayı fotoğraflıyor. Arkadaşlarıyla birlikte Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden gelen Ahmet Karaaslan, Bitlis’e meraktan geldiğini ve tarihi yerleri gezdiğini söyledi. Arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Nemrut Krater Gölü’nü görmek istediğini anlatan Karaaslan, şöyle konuştu:

“Türkiye’de pek bir şey bilmeseler de birçok ülkeden insan gelip bu yerleri ziyaret ediyor. Çok güzel ve nefes kesici bir manzara. İnsanlar bakınca hayran kalıyorlar. Herkese tavsiye ediyorum. Herkes görmeli.” Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimizin birbirinden güzel tarihi mekanlarını ziyaret edin.”

Tur kapsamında Antalya’nın Alanya ilçesinden gelen Turist Nimet Saçlı, Nemrut’un muhteşem bir yer olduğunu söyledi.

Herkesin burayı görmesini tavsiye eden Saçlı, “Doğasını, yeşilliğini, güzelliğini çok sevdim. Türkiye’nin her yerini görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir an önce buraya gelmeliyim. olası .” dedi. Aslen İstanbullu olan Ergün Erdoğan, Nemrut’un sanıldığından daha güzel bir yer olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Krater gölünün bu kadar geniş bir alana yayılması gerçekten etkileyici. Çevresi yemyeşil ve ormanlarla dolu. Kalderanın rengi. Harika. Her şey çok güzel. Burayı ve çevreyi koruyun. “Kamuoyunu kirlilik konusunda bilinçlendirmek gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir