Samsung Müzesi şehir turizmine ivme kazandırdı

Karadeniz’in dalgalarından ilham alınarak inşa edilen yapı 15 bin metrekare alana sahip. Samsung MüzesiAçıldığı ilk ayda kentte turizmi hareketlendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 13 Mart’ta Karadeniz’in en büyük müzesi olarak Samsun’da açılışı yapılan müzede Hitit, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı’ya ait pek çok eser yer alıyor. . dönemler.

Amisos Antik Kenti ve Amisos Mozaiği’nden eserler, bronz atlet heykeli, takılar ve Helenistik döneme ait eserlerin yer aldığı müze, 545 milyonluk hazine olan mamut fosilleri gibi doğal kaynaklarla ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarıyor. örnekler. 100 yıllık deniz lalesi fosilleri ile 100 milyon yıllık deniz kestanesi ve deniz salyangozu fosilleri.

İlk ay ücretsiz ziyaret edilebilecek müze, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kente gelişiyle Samsun’da turizm açısından önemli bir imzanın atıldığını söyledi.

Samsun Müzesi’nin açılışıyla birlikte yurdun dört bir yanından müzeyi ziyarete geldiğini belirten Doğan, şöyle konuştu: “Rekor bir günde 4 bin ziyaretçi oldu. Şu ana kadar 50 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı artacak. Bundan sonra da artarak devam edecek.”

Müzenin modern bir yapıya sahip olduğunu belirten Doğan, şöyle konuştu: “Samsun’un ve bölgenin en önemli müzesidir. Samsun Müzesi’ni Samsun halkına ve çevre illerde yaşayan hemşerilerimize hoş geldiniz diyoruz. çok yakında günlük kayıtlarımız art arda dört bine ulaşacak.”

Samsun Müzesi kent turizmine ivme kazandırdı - 2

“BÜTÜN ÇALIŞMALAR ÇOK DETAYLI”

Müzeyi ziyaret edenlerden Seyfettin Kabasakal, tatil için Sivas’tan Samsun’a geldiğini, şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfettiğini belirterek, “Buradaki eserleri inceliyorum. Hepsi çok ama çok güzel. Girişte kronolojik bir sıralama var. Bu çok önemli.” “Karmaşık değil. Kelimenin tam anlamıyla dünyanın başlangıcından gelebilirsiniz, çok güzel” dedi.

Ordulu olduklarını ve müzeyi çocuklarıyla birlikte gezdiklerini belirten Ferdi Yiğit, şöyle konuştu: “Çocuklarımızla müzeye ilk ziyaretimiz onlar için güzel olur diye düşündüm. Ben de Zeugma’yı ziyaret etmiştim. Gaziantep Mozaik Müzesi Burası daha kalabalıktı, güzel bir yerdi.” “Eser eseri açısından daha çok eser var. Samsun Müzesi gördüğümüz en büyük ve görkemli müze.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir