Turist treni Edirne’ye tarihi yolculukta turistleri taşıyacak

Edirne Valiliği, kentin bazı turistik noktalarına ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla lastik tekerlekli “Edirne Turist Treni”ni hizmete açtı.

İlk etapta ücretsiz hizmet verecek tren, rotasını Selimiye Meydanı’ndan başlatacak, Meriç ve Tunca köprülerini geçerek tarihi tren istasyonu ve Lozan anıtının bulunduğu Karaağaç semtinde tamamlayacak.

Edirne Valisi Yunus Sezer, ilk sefer töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 1560’a yakın tarihi eserin bulunduğunu söyledi.

Önemli medeniyetlerin izlerini taşıyan Edirne’nin Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığını hatırlatan Vali Sezer, “Edirne’nin ciddi bir turizm potansiyeli var, her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.” Dedi.

Sezer, Edirne’nin en iyi şekilde tanıtılmasına yönelik projeler geliştirildiğini ve “turist treni” çalışması kapsamında 7 güzergahın belirlendiğini belirtti. Kentin tarihi ve kültürel altyapısını yeniden canlandırmayı hedeflediklerini anlatan Sezer, şöyle konuştu:

“Tarihi şehirlerin sınırı var, sokakları dar. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine imkan verecek nostaljik trenler dahil farklı ulaşım araçlarına ihtiyacımız var. Turizm vesilesiyle bu treni hizmete almayı planlıyoruz. bunlardan birkaçı daha.

Amacımız turist otobüslerini belli bir yerde toplayıp oradan tur rehberleri eşliğinde geziler düzenlemek. Tarihi yapıları 7 dilde anlatan dijital rehberlerimiz olacak. “Ziyaretçiler kulaklık takarak dinleyebilecek.”

Sezer, Tunca ve Meriç’in aktif olarak kullanılması amacıyla bu akarsularda tekne turları düzenleneceğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir