Tatilciler Marmaraereğlisi’ne akın etti: 450 ton çöp toplandı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tekirdağ’ın İstanbul sınırında ve Marmara Denizi kıyısındaki turizm ilçesi Marmaraereğlisi, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde tatilcilerin akınına uğradı. Nüfusu 30 bin civarında olan ilçenin nüfusu bazı günlerde 500 bine kadar çıkıyor. Mahalledeki yazlık, otel ve pansiyonların dolmasıyla mahalle günübirlik ziyaretçilerle en yoğun tatillerinden birini yaşadı.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Onur Bozkurter, İlçenin 37 kilometrelik sahil şeridinin 30 kilometrelik kısmında tatilcilerin rahatlıkla denize girebildiğini söyledi. Bozkurter, tespitlerine göre ilçeye gelen tatilci sayısının 450-500 bin civarında olduğunu söyledi.

“Mahallemizin İstanbul sınırında bir mahalle olması ve denize yaklaşık 37-38 kilometrelik sahil şeridimizin olması nedeniyle tatilcilerin en gözde mekanı olacağını biliyorduk. Tatil öncesi tüm pazarları gezdik. Bütün fırıncılar, bütün su satıcıları ve biz burada temel gıda sattık. Onlarla yaptığımız toplantılarda, kıtlığın önlenmesi, halkımızın mağduriyet yaşamaması için önlem aldılar, değil. Bu arada kamu düzeninin minimum düzeyde olmasını sağlamak amacıyla jandarmamız ve polislerimizle birlikte yaklaşık 450 ton çöpü kaldırdık.” Halkımızın nasıl huzurlu ve sorunsuz bir tatil geçireceğini hesapladık. Şu ana kadar aldığımız bilgilere göre bölgemizde ciddi bir trafik kazası yaşanmadı. Bölgemizde herhangi bir boğulma ve ölüm yaşanmamıştır.

Tatilcilerden plajları temiz kullanmalarını isteyen Başkan Bozkurter, şöyle konuştu: “Bu bölgeye geldiğimizde denizimizi temiz kullanmamızı rica ediyorum. Plajlarımızı temiz kullanalım. Seyahat eden vatandaşlarımız emniyet kemeri taksın. Alkollü araç kullansınlar. Umarım yolculuğun sonu tatil olur.”

‘EKMEK ÜRETİMİNİ 4 KAT ARTTIRDIK’

Marmaraereğlisi ilçesinde fırın işleten Uğur Kaya, şu anda kış aylarında ürettiklerinin 3 katı kadar ekmek ürettiklerini söyledi. Kaya, şöyle konuştu: “Biz bu yoğunluğu bekliyorduk. Geçen yıl bayram tatili 9 günlük bir süreçte gerçekleşti ve diyelim ki geçen yıla göre hazırlıklıydık. Bu konuda zaten bölgedeki tüccarlarımızla temas halindeydik, diye düşünüyoruz. Fırıncılar tüccarları olarak yoğunluğa ulaştık. Kış ve bayram tatillerinde oranımız 4 kat civarında, “Daha fazla ürettik” dedi.

Mahallede deniz ürünleri restoranı işleten Sermettin Şengüllü, kalabalık beklediklerini ancak bu kadar beklemediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bekliyorduk ama bu kadar değil. Kalabalıktı, yoğundu, güzeldi. işimiz için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir