Mısır’daki piramitler bayram tatilinde ziyaretçilerini ağırlıyor

Dönemin krallarının adını taşıyan piramitler, başkent Kahire’nin güneybatısındaki Giza şehrinde, en büyüğü Keops (Kral Khufu), ortası olan baba, oğul ve torunun mezarları da bulunuyor. piramit Khafre’dir (kral Khafre) ve küçük piramit Mikerinos’tur (kral Mnkaure). Ziyaretçiler at ve deve arabalarıyla piramitlerin bulunduğu bölgeye gidiyor. Mısırlı rehber Seyit Bayram, AA muhabirine, Kurban Bayramı’nın bölgede hareketliliği artırdığını söyledi. Bölgedeki turistlerin ağırlıklı olarak deve ve at arabalarını kullandığını belirten Eid, piramit bölgesine başta Türkiye, İtalya ve Almanya olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden turistlerin geldiğini söyledi.

Dünyanın her yerinden buraya ziyaretçi gelmesinden mutlu olduklarını belirten Eid, şöyle konuştu:

“Özellikle Kurban Bayramı’nda ziyaretçi akını oluyor, bu yüzden mutluyuz. Dünyanın her yerinden insanların gelmesini bekliyoruz. piramitlere ve binlerce yıllık tarihe tanıklık ediyorlar.”

Aslen İstanbullu olan Seyid Bilal Akyol, Kurban Bayramı’nda eski Mısır uygarlığını öğrenmek için Mısır’a geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Piramitler insanlığa örnek bir yer ve gizemli bir yapıya sahip. Biz çok beğendik ve ilgimizi çekti. dikkat.” Dedi. Aslen Hataylı olan Ahmet İri, Kurban Bayramını piramitleri görerek geçirmek istediğini söyledi.

Kadim bir medeniyetin bulunduğu bölgeye geldiği için çok mutlu olduğunu belirten İri, şöyle konuştu: “Piramitlerin çok korkutucu bir mimari yapısı var ve bizi en çok etkileyen şey bu oldu. Gerçekten çok büyük bir olay yaşandı. Yıllar geçtikçe bu güne kadar gelmiş olduğuna şahit olmak çok anlamlı.” “Görülmesi gereken bir yer. Bugüne kadar buraya gelmemekle hata ettim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir