Şeyh Şaban-ı Veli’nin türbesi ziyarete açıldı

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27.12.2013 tarihli kararıyla geçen yıl revize restorasyon projesine başlanan Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi’nde yer alan türbenin açılış töreni gerçekleştirildi. Ankara’nın 1. Restorasyon kapsamında kubbenin kurşun kaplaması ve türbenin ahşap zemini yenilenmiş, nem sorunuyla mücadele için drenaj ve boya çalışmaları yapılmış, oluk yerleştirilmiş, mezar taşları temizlenmiş ve türbenin duvarları temizlenmiştir. mezarın yanı sıra temizlik ve bakım çalışmaları da gerçekleştirildi.

Türbenin açılışında konuşan İlim Yayma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan, restorasyonun hayırlı olmasını dileyerek, “İnşallah biz de milletimizin yolundan gidenlerden oluruz” dedi. Peygamberimiz, Efendimiz ve sevgi yolu, bu mübarek zat’ın yolundadır.” dedi.

Dua ve kurdele kesiminin ardından Şeyh Şaban-ı Veli’nin türbesi ziyarete açıldı. Kastamonu Vakfı Bölge Müdürü Erdal Pınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, türbenin yerli ve yabancı turistleri ağırladığını söyledi.

Caminin ilk kez 1400 yılında külliye içerisinde inşa edildiğini kaydeden Pınar, şöyle konuştu: “Restorasyonu tamamlanan türbe, 1611 yılında Ömer’ül Ketküda, ulema ve halk tarafından yaptırılmış, zamanla bakım ve onarımdan geçmiştir. Dönemin ihtiyaçları doğrultusunda hem camide hem de türbede çevre, zaman ve iklim koşullarından dolayı bazı deformasyonların ve maddi kayıpların olduğunu tespit ettik. Bunu nadir bırakmak için çalışmaya başladık. Tarihi eseri, onu yaşatanlar gibi, gelecek nesillere de aktaralım.” dedi.

Önce caminin, ardından türbenin restore edildiğini belirten Pınar, şöyle konuştu: “Özellikle pandemi döneminde ziyaretçi duraklaması yaşandı. Son dönemde ziyaretçi sayısındaki ciddi artış devam ediyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir